26 лют. 2016 р.

145-літній ювілей Лесі Українки

Звичайно, ми не будемо переказувати біографію Лесі Українки, а розглянемо факти, які зможуть зацікавити кожного читача. 
Я думаю, що всі хто цікавиться життям Лесі Українки, знають що це не її справжнє ім’я, а її звали Лариса Петрівна Косач. Але мало хто знає, що у родині поетесу називали по-різному і Лариса, Леся, Зея, Мишолосія. Якщо з першими двома іменами зрозуміло, то іншими двома не дуже. Справа в тому, що Зея – це сорт кукурудзи, а поетесу називала так мати, порівнюючи її зі стебелиною кукурудзи, така тонка і тендітна. Мишолосія – це ім’я, яке складалося з двох імен Міша і Леся, як ми знаємо, то Михайло був братом Лесі Українки. 
Леся була досить освіченою дівчиною, вона могла розмовляти на кількох іноземних мовах, а в 5 років навчилася грати на роялі. 


Цікавий факт про рояль Лесі Українки 
На Україні можливо знайти лише три справжні раритетні роялі і один з них належить Лесі Українці. Цей роль знаходиться у Колодяжному музеї. В дев’ять років Лесю скувала хвороба, а саме туберкульоз кісток. Лесі доводилось лежати з загіпсованими руками і ногою місяцями. Одного дня її тітка, яка вчила грати поетесу на роялі, помітила, що та вибививає такт, вільною від гіпсу ніжкою. 

Цікаві факти з любовного життя Лесі Українки 
Деякі дослідники першим коханням майбутньої великої поетеси називають Максима Славинського. Коли вони познайомилися, Лесі було 15, Максиму — 18. Вони разом переводили Гейне. Друга романтична зустріч відбулася в 1892 році. В майбутньому Славинський стане одним з керівників Центральної Ради, послом Української Народної Республіки в Празі. Заарештований чекістами, він помре в тюрмі. Максим Славинський   Леся Українка присвятила Славінському такі шедеври любовної лірики, як «Горить моє серце», «Стояла я і слухать весну», «Сон літньої ночі», «Хотіла б я піснею стати» … А ось першим справжнім коханням Лесі Українки називають її друга по нещастю — хворого на сухоти революціонера Сергія Мержинського. 
Сергій Мержинський і Леся УкраїнкаВони познайомилися в Ялті в 1897 році, приїхавши на лікування. Йому було 27 років, їй — 26. Сергій Мержинський і Леся Українка Спочатку він їй не сподобався, але поступово проник в душу. Він називав письменницю «Леся-Ларочка». Сергій помер на руках у Лесі в Мінську від туберкульозу легенів. Після цього Леся Українка  написала поему «Одержима». Багато хто стверджує, що один час письменниця була закохана в  студента Київського університету, який  квартирував у  родини Косачів. Тоді Лесі було 24. Вона вчила його французькій мові, а він її – грузинській . Нестор одружився в 1897 році, що було для неї справжньою драмою. Леся написала Нестору безліч листів, на жаль, під час громадянської війни вони були безповоротно загублені. 

Останній бій за життя 
Леся Українка і Климент Квітка офіційно дружилися 7 серпня 1097. Спочатку вони оселилися в Києві, потім переселилися до Криму. Климент розпродає своє майно, розуміючи, що хвороба дружини прогресує, і щоб врятувати її, необхідно диво. Леся багато подорожує по світу в надії, що лікарі все-таки вилікують її від туберкульозу. Паралельно вона не перестає писати. Життя великої письменниці спасати лікарі Єгипту, Греції, Німеччини та Австрії. Проте все було марно і хвороба отримала верх. Померла Леся Українка в 1913 році в Грузії, а була похована в Києві. 

Декілька коротких тезисних фактів з життя Лесі Українки. 
В честь Лесі Українки названий астероїд “Леся 2616”. 
Одне з найстаріших дерев Луцька назване “Лесиним ясином”, говорять, що саме під ним поетеса написала свого першого вірша. 
Вже в чотири роки поетеса добре читала, а в п’ять уміла грати на фортепіано. 
Леся Українка любила читати вірші в тісній компанії близьких людей і акомпанувати собі на роялі. 

І під кінець - відеоролик з підбіркою цікавих фактів про Лесю Українку.





Немає коментарів:

Дописати коментар